Минулого тижня «Київ-Баскет», завдяки перемозі над «Черкаськими Мавпами», достроково став переможцем регулярного чемпіонату Суперліги. Головний тренер киян Айнарс Багатскіс розповів клубній пресслужбій про власні враження від останніх ігор, а також поділився власним баченням концепції команди на сезон та очікуваннями від майбутніх матчів.

– Які почуття у вас після дострокової перемоги у регулярному чемпіонаті Суперліги?

– Почуття? Чесно кажучи, втома. Накопилася і фізична, і психологічна втома від цього шаленого марафону: за 16 днів 8 матчів, 6 з них поспіль на виїзді. У ці тижні ми майже не тренувалися, а останні два матчі команда взагалі відіграла без підготовки. Тренерський штаб забув, що таке відпочинок. Зараз ми завжди у зборі, шукаємо ситуації, варіанти, що грати, як грати. Потім намагаємося за допомогою відео донести до команди те, що ми хочемо. Звичайно, це приємно зайняти перше місце заздалегідь, коли у всіх команд ще немало матчів. Ми до цього йшли.

Я також радий за те, що коли були складнощі, вірус, травми, зараз, коли ми втратили Джейкобсона, команда залишилася сильною. Майк, як і кожен з гравців у нашій команді, був дуже важливий, у кожного своя роль, свої хвилини, своя агресивність на майданчику, і коли хтось випадає, його роль лягає на плечі іншого. Коли поїхав Майк і в той самий час захворів на коронавірус Сергій Павлов, ми втратили двох гравців четвертої позиції, команда просто стала фізично менше. Не було двох сильних великих гравців під кільцем, і, звичайно, суперники цим скористалися.

Наразі ми знайшли ритм, придумали, як це компенсувати, але ще триває регулярний сезон, попереду багато матчів. Найголовніше, щоб ми відчували цей ритм гри. Ми піймали його, коли програли «Харківським Соколам», «Дніпру». І те, що мені подобається, гравці більше не шукають виправдань.

Знову ж, мені легко сказати, але гравцям не так легко зрозуміти або застосувати. У професійному спорті немає місця виправданням. Є тільки два варіанти: ти або зробив, або не зробив. Зараз ми з тренерами насолоджуємося тим, як хлопці допомагають один одному, як ставляться, як підтримують один одного. Немає гримас, немає незадоволеності у жестах та поведінці. На цей проміжок сезону ми команда з великої літери. Головне, утримати цей ритм, це відчуття. Те, що ми самостійно знайшли, зробили, тільки так і продовжувати.

– Склалося враження, що команда повернулася зарядженою після затяжного виїзду. Чи вплинули на це поразки «Соколам» та «Дніпру», або сама поїздка зіграла певну роль?

– Може й так. Ніколи немає однієї причини, якою можна пояснити все. Все впливає. Команда провела 16 днів поспіль разом. Ми намагалися відпочивати один від одного, і навіть інколи забороняли бачитися окрім тренування, щоб тренери, гравці не набриднули один одному. Але все одно, коли ти разом день в день, краще пізнаєш свою команду. Недарма є така приказка: «Тільки у труднощах ти побачиш, з ким можеш іти у розвідку». Може, зараз це й спрацювало.

– Що ви можете сказати про нинішній склад «Київ-Баскета» у якому команда наближається до плей-оф?

– З першого дня підготовки до сезону ми з керівництвом клубу розробили концепт розвитку гравців, того, як повинна виглядати команда. Підкреслю, що команда будується навколо кандидатів у збірну, українських гравців, і вже на ті гроші, що залишаються, ми намагаємося знайти якісних виконавців з-за кордону.

З самого початку усім гравцям я казав зрозуміти одну річ: тут ніхто не буде грати безлімітні хвилини. Максимум, що можу обіцяти, 23-24 хвилини за матч. При цьому, неважливо скільки часу ти проводиш у грі, важливо, як ти його використовуєш. І я радий, що цей концепт спрацював.

До того, як нас залишив Майк, в нас було 9, а наразі 8 гравців, що у середньому грають 20-23 хвилини. У нас немає явних лідерів у статистичних показниках, тому що ми сильні, як команда, одне ціле. Звичайно, мені легко говорити, але гравцям не так легко цього дотримуватися. Особливо таким, як Брюс Мессі, Брендон Янг, які звикли у попередніх командах грати безлімітні хвилини, незважаючи на те, як грає команда.

Я знаю європейський баскетбол, і можу впевнено сказати, що тут цінуються гравці, які готові жертвувати своєю статистикою заради командного результату, і потім вони стовідсотково отримують більше контрактів з кращими умовами. Можемо судити за досвідом минулого року: Кейсі Шеперд   – один з кращих гравців Ліги Чемпіонів ФІБА – суттєво підняв свою ціну. Кіндал Хілл, В’ячеслав Петров, що перейшов до «Прометея», вони також через це пройшли (всі три гравці виступали за «Київ-Баскет» у сезоні 2019/20 – прим.). І, незважаючи на те, що їх особиста статистика десь погіршилася, рівень гри та наступний контракт став кращим. Той самий концепт був і у цьому році, тож я радий, що він працює.

– Чи плануєте давати хвилини молодим гравцям до кінця сезону?

– Обов’язково. Починаючи з наступного матчу, кожну гру вони будуть отримувати хвилини. І, як я вже сказав раніше, не так важливо, скільки буде цих хвилин, як те, яким чином вони їх використають, як себе проявлять. Якщо молодий гравець виходить у garbage time (на останніх хвилинах матчу, де вже фактично визначено фінальний результат), і навіть у цьому проміжку нічого не дає, то він сам повинен себе запитати, що він тут робить.

– Хто на ваш погляд може стати найбільшою проблемою для «Київ-Баскета» у плей-оф?

Я з тих тренерів, що взагалі не думають про те, що буде післязавтра. Важливо тільки те, що сьогодні, максимум завтра. До того, що буде у плей-оф, довга дорога. Зараз ми просто повинні зробити все, щоб дійти до фіналу, хто б не був нашим суперником.

– Які очікування від найближчого матчу з «Запоріжжям»?

– На рахунок командної хімії з першого дня сезону це краща команда, на мій погляд. Ми грали з ними перед початком сезону у Кам’янському. На дуже хорошому рівні виступають українські гравці, плюс якісні легіонери, і між ними всіма класна командна хімія – це заслуга Плеханова. Він зібрав класну команду. Буде важка гра, як і всі.

Матч проти «Запоріжжя» чекає на підопічних Багатскіса вже завтра, 29 квітня, о 19:00. Долучитися до прямої трансляції можна на YouTube-каналі ФБУ та на телеканалі XSPORT.