Після серії виїзних ігор головний тренер киян Айнарс Багатскіс у коментарі клубній пресслужбі підбив підсумки стартових поєдинків нового сезону, розповів про можливі кадрові підсилення, а також поділився очікуваннями щодо виступів у Кубку Європи ФІБА.

Виїзне турне на старті сезону «Київ-Баскет» завершив двома перемогами і поразкою. Чи задоволені результатом?

– Скажімо так: могло бути гірше, могло бути краще. Навіть сліпі зараз бачать, наскільки сильною і конкурентоспроможною стала українська Суперліга. Всі команди укомплектовані, що називається, до зубів: в який ростер не глянь, усюди голодні до перемог виконавці, які мріють себе проявити з найкращого боку. Вони не щадять ні себе, ні інших.

Треба розуміти, що ми в гонці за золотом далеко не фаворити. І це було свого роду випробуванням – починати чемпіонат трьома виїзними матчами. З боку могло здатися, що всі вересневі суперники перебували на рівень нижче нас. Але давайте відштовхнемось від «Київ-Баскета». У міжсезоння склад повністю оновився, практично немає залізних гравців збірної, всі американці, крім Майка Кеффі, молоді – і не мали досвіду виступів в серйозних лігах, в великих командах. Їм треба звикнути до нових викликів, до моїх вимог. На це потрібен час.

Давайте прорезюмуємо ці три матчі..

– З «Тернополем» діяли більш стабільно, ніж опонент, тому і добилися успіху в кінці. У Миколаєві здійснили ефектний камбек, хоча грали погано, оскільки виявилися не готові до агресивного фізичного тиску. Проте змогли вибратися з ями в овертаймі.

Щодо Кривого Рогу, то вони трохи обдурили всіх навколо. Стартовий матч команда провалила, але потім обидві наступні зустрічі провела на високому рівні: гравці розуміли свої обов’язки, якісно виконували вимоги тренера. Чекав подібного від суперника, оскільки раніше працював разом з Артемом Сліпенчук і розумів, наскільки агресивними можуть бути його хлопці – він здорово налаштовує баскетболістів, завжди від них вимагає максимуму. Ми не те, щоб виявилися не готові до агресивних дій господарів, але десь на рівні підсвідомості занадто увірували в те, що рано чи пізно все одно суперника дістанемо. На жаль, не вийшло.

Наша команда ще перебуває в процесі становлення. Але вже зараз відзначив би один важливий момент. На відміну від багатьох суперників я намагаюся використовувати в ротації 10 баскетболістів, виділяючи їм стабільний ігровий час. Прекрасно розумію, що з наступного тижня для «Київ-Баскета» почнеться справжня перевірка на міцність – три матчі на тиждень з урахуванням виступів в Кубку ФІБА. І якщо скорочувати обойму, ставлячи на перше місце результат тут і зараз, ми просто не виживемо в найближчі півтора місяці.

Проблема в наступному: якщо при такому тренерському підході у нас зі складу хтось випадає з об’єктивних причин або не потрапляє в гру, то стикаємося з серйозними проблемами. Як кажу, це б’є по нашій кишені. На жаль, в трьох стартових матчах сезону не сталося такого, щоб всі зіграли – і це підтверджує те, що ми поки далекі від досконалості.

Два овертайми за минулий уїк-енд більше говорять про наявність у команди характеру або показує дефіцит концентрації?

– Ви так добре сформулювали питання, що відповім просто – всього по трохи. Це баскетбол: тут відразу потрібно викинути з голови ідею здолати будь-кого, діючи упівсили. Поки ми і близько не перша команда чемпіонату. Можливо, пізніше, коли зіграність прийде, і отримаємо над кимось невелику перевагу. Але і то не факт.

Ще раз повернемося до складу «Київ-Баскета»: практично у всіх американців це найсильніший клуб в кар’єрі, тоді як доморощені хлопці … Слухайте, ну згадайте, у кого з них якісь ролі були в попередніх колективах і скільки рочків цим хлопцям! В житті не тренував настільки молоду команду – тут нікому немає 30+ років. Хтось скаже, що в такій команді є плюси. Однак і мінусів достатньо: граючи швидко, поки не можемо оперативно приймати розумні рішення. Коли налагодимо даний аспект, стане простіше, безумовно.

Чи зміниться ростер команди найближчим часом?

– Ми в тісній співпраці з керівництвом клубу: кожен день спілкуємося на цю тему, вивчаємо ринок, розглядаємо варіанти. Може, найближчим часом зробимо сюрприз уболівальникам. Ви ж знаєте, «Київ-Баскет» без сюрпризів (в хорошому сенсі слова) не може.

Я прихильник того, що гравці стають краще тільки в атмосфері обґрунтованої конкуренції. Занадто багато виконавців теж не діло – тренування не повинні перетворюватися в гладіаторські бої, де хлопці готові повбивати один одного за місце в складі. Нам важливо відтворити атмосферу тиску офіційного матчу, щоб баскетболісти навчилися приймати правильні рішення в цейтноті. На жаль, сьогодні не всі наші хлопці володіють цим навиком – і часом поступаються тиску суперників, уболівальників або суддів. Є така приказка «Тиск – це привілей». Хочу, щоб ми насолоджувалися цим привілеєм.

Закрию ж тему підтвердженням того, що Джефф Гарретт залишається в команді. У нього закінчився трай-аут, проте ми продовжимо співпрацю.

Наступного тижня команді стартувати в Кубку Європи ФІБА. Що скажете про суперників по групі? Яке завдання-мінімум ставите?

– Перше завдання – вийти з групи, а потім вже рухатися крок за кроком. Зараз поясню, чому така планка. Дивіться: «Хапоель» з Ейлата, по суті, друга команда Ізраїлю – вони зовсім недавно програли «Маккабі» в Суперкубку. А потім додали до складу чемпіона Євроліги Євангелоса Манцаріса. Поляки з «Сопота» блискуче провели кваліфікацію Кубка ФІБА – тут досить подивитися матч проти нашого «Дніпра». У них відмінно збалансований кістяк з семи-восьми виконавців, яких веде вперед наш колишній захисник Брендон Янг. І, нарешті, віце-чемпіон Болгарії, якого, втім, вважаю найсильнішою командою країни. У минулому році «Рілскі» залишився без золота тому, що два їх кращих баскетболіста не брали участь у фінальній серії.

Пару ж днів тому команда з Самокова показала клас, впевнено обігравши в Суперкубку той самий чемпіонський «Академік». Так що група дійсно непроста. Втім, як і всі інші.

На мій тренерський погляд як професіонала, який в цьому бізнесі все життя, в нинішньому році зібрався найсильніший склад учасників Кубка Європи ФІБА в історії. Якщо там вже іспанські команди до розіграшу підключилися, значить, все серйозно. Так що нас чекає непросте випробування – особливо якщо врахувати те, що в «Київ-Баскеті» практично ніхто не має досвіду виступів у міжнародних клубних турнірах. Але обіцяю: ми будемо агресивні, навіть занадто агресивних. А що буде далі, подивимося.

Наразі кияни готуються до перших домашніх матчів у новому сезоні Суперліги. Вже 8 та 10 жовтня жовто-чорні зіграють проти «Соколів» та «Дніпра» відповідно. Квитки можна придбати за цим посиланням.