Вже завтра столичний «Київ-Баскет» розпочне свою другу єврокубкову кампанію в новітній історії. Команда Айнарса Багатскіса у болгарському містечку Самоков, яке знаходиться у 60 кілометрах від Софії, протягом чотирьох днів проведе три поєдинки із представниками Австрії, Болгарії, а також з іншою українською командою – кам’янським «Прометеєм».

Жовто-чорні розпочинатимуть другий сезон в єврокубках у статусі чвертьфіналіста попереднього розіграшу турніру, який став дебютним для дворазового віце-чемпіона України.

Єврокубковий дебют – і одразу чвертьфінал

Попередній сезон кияни розпочали з кваліфікації Ліги Чемпіонів ФІБА, де в першому раунді були сильнішим за чемпіона Австрії «Капфенберг», з яким вже знову зійдуться у цьогорічному розіграші Кубку Європи. Проте потрапити до групового етапу українській команді так і не вдалося – жереб був занадто суворий до нашого клубу, якому довелося грати з майбутнім тріумфатором турніру – іспанським «Бургосом». Тож після очікуваної поразки від потужного іспанського клубу, «Київ-Баскет» продовжив свої виступи у Кубку Європи.

У минулому сезоні Кубок Європи ФІБА проводився за класичним форматом – команди мали подолати сито із двох групових етапів, після чого на них чекали матчі плей-оф. Кияни впевнено виступили у першому груповому раунді, вигравши чотири матчі із шести, згодом такий самий результат продемонстрували і у другому груповому етапі, достроково оформивши путівку до чвертьфіналу турніру.

Проте жереб і цього разу не був сприятливим до «Київ-Баскету». Жовто-чорним довелося грати з одним із турецьких грандів «Каршиякою», яка на той момент не знала собі рівних в одному із найсильніших чемпіонатів Європи – турецькій Суперлізі. Кияни поступилися у двоматчовому протистоянні та завершили виступи на етапі чвертьфіналу турніру, що без сумніву є дуже солідним результатом для українських клубів. Востаннє наші команди діставалися подібної стадії ще 5 років тому, коли южненський «Хімік» зумів увійти до вісімки найсильніших команд турніру.

«Бабли» або як коронавірус змінив цьогорічний формат

Цьогорічний формат Кубку Європи кардинально відрізняється від попереднього – пандемія коронавірусу змусила організаторів проводити турнір за скороченим форматом. Замість традиційного початку у жовтні, старт турніру відклали до січня, а звичний формат матчів на виїзді та вдома замінили на формат «баблу», коли чотири команди збираються в одному місті та проводять по одному матчу один з одним.

До раунду плей-оф вийдуть дві кращі команди з кожної із семи груп, а також чотири з шести кращих команд, які посядуть треті місця. Матчі 1/8 фіналу та чвертьфіналу будуть складатися з одного матчу і теж відбудуться в «баблах» одного з міст.

«Київ-Баскет» потрапив до групи B, де у суперники йому дісталися бронзовий призер чемпіонату Болгарії «Рілскі», вищезазначений багаторазовий чемпіон Австрії «Капфенберг» та бронзовий призер української першості «Прометей».

26 січня 15:00 «Київ-Баскет» – «Прометей»

Перший поєдинок кияни проведуть саме проти українського колективу, для якого це дебютний сезон в єврокубках. Кам’янська команда лише другий сезон проводить в еліті українського баскетболу, проте завдяки потужним фінансовим ресурсам швидко увірвалася до когорти найкращих, цілком заслужено виборовши бронзові нагороди минулого розіграшу Суперліги.

В цьому сезоні представники кам’янського клубу демонструють не такий впевнений баскетбол, як від них очікували, проте в останній зустрічі проти «Київ-Баскету» на початку січня не залишили шансів столичному клубу, здобувши першу перемогу в особистих зустрічах на офіційному рівні. Перемога була настільки переконливою, що кияни програли усі чверті зустрічі вперше за три роки виступів в Суперлізі. Тож безумовно команда Айнарса Багатскіса буде надвмотивована у єврокубковому протистоянні з «Прометеєм».

У складі «Прометея» окрім потужних американських легіонерів також зібраний ряд представників української збірної. Серед них варто виокремити В’ячеслава Петрова, який попередні два сезони захищав кольори «Київ-Баскету» та був одним із системоутворюючих гравців команди.

28 січня 15:00 «Капфенберг» – «Київ-Баскет»

Обидві команди вже знають один одного завдяки протистоянням в кваліфікації Ліги Чемпіонів попереднього сезону. Тоді у першому матчі в Австрії було зафіксовано рідкісний результат як для баскетболу – нічия. Проте у матчі-відповіді в Києві жовто-чорні зуміли дотиснути багаторазового чемпіона Австрії та пройти далі.

Від того переможного складу у «Київ-Баскета» залишився лише один гравець – ветеран команди Павло Крутоус, який в жовто-чорній майці провів більше сотні ігор за три сезони. Австрійська команда також суттєво змінила свій склад, тож варто очікувати зовсім іншу гру. У національний першості «Капфенберг» очікувано йде на першому місці, маючи в активі 11 перемог у 16 зустрічах. Після не дуже вдалого старту команда демонструє більш звичний баскетбол, маючи наразі переможну серію із чотирьох зустрічей поспіль.

Основні надії команда покладає на сербського виконавця Неманью Крстіча, який свого часу був дуже перспективним гравцем, виборовши в складі своєї збірної дві срібні нагороди молодіжних чемпіонатів Європи та Світу.

«Капфенберг» ще ніколи не долав сито першого групового етапу турніру, тож для лідера австрійського баскетболу шукати додаткову мотивацію не буде потрібно.

29 січня 18:00 «Київ-Баскет» – «Рілскі»

Господарі «баблу» поступово набирають оберти, вириваючись вперед в болгарському баскетболі. Після низки прикрих поразок попередніх сезонів, які вартували команді нагород гатунком вище, ніж бронза, наразі колектив із Самокова впевнено лідирує в національній першості, маючі в активі 12 перемог у 14 зустрічах.

Болгари навіть майже зуміли повторити переможну серію «Київ-Баскету», перемігши у 12 матчах поспіль, проте 13 гру все ж таки програли одному із головних фаворитів за чемпіонство. Тож усю свою спортивну злість господарі сконцентрують на єврокубковій кампанії.

Одним із лідерів клубу наразі є представник зібрної команди Чилі Ніко Карвачо, який проводить перший сезон за болгарський клуб. До цього гравець демонстрував потужну гру у американський студентській лізі NCAA, де ставав найкращим гравцем за підбираннями.

Також варто зазначити, що «Рілскі» вже тричі виступав у Кубку Європи ФІБА, але жодного разу не зумів пройти далі першого раунду змагань. Чи допоможуть цього разу домашні стіни?

Як справи у «Київ-Баскету»?

Що стосується «Київ-Баскету», то кияни вилетіли до Болгарії у гарному настрої, перервавши програшну серію в Суперлізі. В останньому матчі жовто-чорні перемогли принципового суперника – столичний «Будівельник» в рамках київського дербі.

Підопічні Айнарса Багатскіса наразі є лідерами української першості, маючи в активі 14 перемог у 16 зустрічах. Першу половину сезону віце-чемпіони України провели надпотужно, видавши серію із 13 перемог поспіль, проте у новому році зазнали одразу двох поспіль поразок. Тож перемога над принциповим суперником додала впевненості у своїх силах перед важливими матчами в Кубку Європи.

На жаль, кияни вилетіли до Болгарії без свого лідера Брендона Янга, який через сімейні обставини змушений був тимчасово повернутися додому. Водночас «Київ-Баскет» підсилився іншим амеркианським легіонером Тревіном Тібодо, який має допомогти команді у потраплянні до плей-оф євротурніру.

З нетерпінням чекаємо на виступи українських клубів в Кубку Європи ФІБА та вболіваємо за своїх! Прямі трансляції матчів будуть доступні на YouTube-каналі ФІБА.